EEU-HD1A472
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-HD1A472
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series HD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.449 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 4700 µF