EEV-HD1H4R7R
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEV-HD1H4R7R
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series HD
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 35.7 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 4.7 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 7.2 Ohms