Home / Film Capacitors / EFDKA60K805D082LH
minImg
EFDKA60K805D082LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA60K805D082LH
Description:
CAP FILM 8UF 10% 600VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.134" (28.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 11 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 8 µF