Home / Microcontrollers / EFM32G200F32G-E-QFN32
minImg
EFM32G200F32G-E-QFN32
Silicon Labs
Product No:
EFM32G200F32G-E-QFN32
Manufacturer:
Silicon Labs
Package:
32-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 32-QFN (6x6)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Gecko
Package / Case 32-VQFN Exposed Pad
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Silicon Labs
Connectivity I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 4x12b; D/A 1x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.98V ~ 3.8V