ELC-06D272E
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELC-06D272E
Description:
FIXED IND 2.7MH 100MA 6.08OHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 100 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.264" Dia (6.70mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 6.08Ohm
Inductance 2.7 mH