ELC-16B272L
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELC-16B272L
Description:
FIXED IND 2.7MH 540MA 1.57OHM TH
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 540 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.57Ohm
Inductance 2.7 mH