ELC-18E561
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELC-18E561
Description:
FIXED IND 560UH 1.4A 170 MOHM TH
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.748" Dia (19.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 170mOhm
Inductance 560 µH