ELG-100-24A
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-100-24A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 12-24V 4A
In Stock : 75
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4A
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-100 (100W)
Power (Watts) 96 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 88%
Voltage - Output 12 ~ 24V