ELG-100-36
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-100-36
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 18-36V
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.66A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-100 (100W)
Power (Watts) 96 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 89%
Voltage - Output 18 ~ 36V