Home / LED Drivers / ELG-100-C700
minImg
ELG-100-C700
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-100-C700
Description:
LED DRVR CC AC/DC 71-143V 700MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-100-C (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Constant Current
Efficiency 90%
Voltage - Output 71 ~ 143V