Home / LED Drivers / ELG-150-C1050DA
minImg
ELG-150-C1050DA
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-150-C1050DA
Description:
LED POWER SUPPLIES 1050MA72-143V
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.05A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-150-C (150W)
Power (Watts) 150 W
Type Constant Current
Efficiency 92%
Voltage - Output 72 ~ 143V