Home / LED Drivers / ELG-150-C700
minImg
ELG-150-C700
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-150-C700
Description:
LED DRVR CC AC/DC 107-214V 700MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-150-C (150W)
Power (Watts) 150 W
Type Constant Current
Efficiency 92%
Voltage - Output 107 ~ 214V