ELG-200-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-200-48
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 48V 4.16A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.87" L x 2.80" W x 1.48" H (200.0mm x 71.0mm x 37.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.16A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-200 (200W)
Power (Watts) 200 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 93%
Voltage - Output 48V