ELJ-FB100JF
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELJ-FB100JF
Package:
1812
Description:
FIXED IND 10UH 235MA 1.8 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 50 @ 5MHz
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 235 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1812
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Inductance 10 µH
Series FB
Type Wirewound
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 22MHz