ELJ-NJ10NGF2
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELJ-NJ10NGF2
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 10NH 650MA 100MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 10 nH
Series NJ
Type Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 6GHz