ELJ-PE5N6KF
Panasonic Electronic Components
Product No:
ELJ-PE5N6KF
Description:
FIXED IND 5.6NH 2.1A 55 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 9 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Inductance 5.6 nH
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.6GHz