EM256508VR
Eaton - Electronics Division
Product No:
EM256508VR
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 1.024" (26.01mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 16 A
Screw Size M3
Mfr Eaton - Electronics Division
Plug Wire Entry 270°
Contact Material Brass
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 8
Number of Positions 8
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series Euro-Mag EM2565
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)