EMC05DREN-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EMC05DREN-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Color Blue
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Contact Type Full Bellows
Termination Solder Eyelet(s)
Gender Female
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 5
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)