EMC49DREH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EMC49DREH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 98
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Type Full Bellows
Termination Solder Eyelet(s)
Gender Female
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 49
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)