EMC65DRTH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
EMC65DRTH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FML 130POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 130
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Type Full Bellows
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 65
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)