ENC-120-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ENC-120-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 48V 2A
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Termination Style Terminal Block
Charge Current - Max 2A
Number of Cells 1
Approval Agency CB, CE, cULus, EAC
Battery Cell Size 48V
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)
Product Status Active
Weight 980 g
Voltage - Nominal 48V
Series ENC-120
Type Desktop
Charge Time -
Battery Chemistry Lead Acid, Lithium-Ion
Power - Max 115W
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features LED Indicator
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264VAC