EPS-45S-24
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
EPS-45S-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 46W
In Stock : 8566
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 24.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.9 A
Series EPS-45S (45W)
Power (Watts) 46W
Type Open Frame
Efficiency 90%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC