ERA-2AEB90R9X
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERA-2AEB90R9X
Package:
0402
Description:
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
In Stock : 30581
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 90.9 Ohms
Series ERA-2A
Power (Watts) 0.063W, 1/16W