ERA-6YEB163V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERA-6YEB163V
Package:
0805
Description:
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0805
Resistance 16 kOhms
Series ERA-6Y
Power (Watts) 0.125W, 1/8W