ERJ-P6WF5901V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-P6WF5901V
Description:
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/2W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 5.9 kOhms
Series ERJ-P6W
Power (Watts) 0.5W, 1/2W