ERJ-U6SJR18V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-U6SJR18V
Package:
0805
Description:
RES 0.18 OHM 5% 1/4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 180 mOhms
Series ERJ-U6S
Power (Watts) 0.25W, 1/4W