ES1200/08DSFB
On Shore Technology Inc.
Product No:
ES1200/08DSFB
Description:
CONN TERM STRIP 8CIRC 0.472"
In Stock : 258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -33°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Barrier Type Enclosed
Top Termination Screws
Voltage Rating 300V
Color Natural
Current Rating (Amps) 30A
Terminal Screw Material Steel
Mounting Type Chassis, Panel
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Wire Gauge 10-20 AWG
Bottom Termination Closed
Series ES1200
Terminal Screw Finish Zinc
Mfr On Shore Technology Inc.
Pitch 0.472" (12.00mm)