ESD5Z12T1G
onsemi
Product No:
ESD5Z12T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOD-523
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.6A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 55pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 14.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 240W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-523
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V
Package / Case SC-79, SOD-523
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)