Home / LED Drivers / ESS020E-0450-42
minImg
ESS020E-0450-42
ERP Power, LLC
Product No:
ESS020E-0450-42
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 24-42V 450MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 240VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Product Status Active
Weight 0.34 lb (154 g)
Current - Output (Max) 450mA
Ratings IP64, NEMA 410
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 220VAC
Series ESS (20W)
Power (Watts) 19 W
Type Constant Current
Efficiency 87%
Voltage - Output 24 ~ 42V