ETQ-P6F1R2HFA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ETQ-P6F1R2HFA
Description:
FIXED IND 1.2UH 14.2A 2.24 MOHM
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 14.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 14.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.24mOhm Max
Inductance 1.2 µH