EUR01-24S33
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
EUR01-24S33
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
User Guide
Voltage - Input (Max) 26.4V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 303mA
Voltage - Input (Min) 21.6V
Package / Case 4-SIP Module
Efficiency 71%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series EUR01 (1W)
Power (Watts) 1 W