Home / LED Drivers / EVB100W-2300S-40
minImg
EVB100W-2300S-40
ERP Power, LLC
Product No:
EVB100W-2300S-40
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 30-40V 2.3A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 277VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.39" L x 1.57" W x 1.38" H (213.1mm x 39.9mm x 35.1mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 2.3A
Ratings IP64, NEMA 410
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 120VAC
Series EVB (120W)
Power (Watts) 92 W
Type Constant Current
Efficiency 87%
Voltage - Output 30 ~ 40V