EVU-F2AE20B14
Panasonic Electronic Components
Product No:
EVU-F2AE20B14
Description:
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series EVU
Power (Watts) 0.05W, 1/20W