EWT225JB1R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
EWT225JB1R00
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 225W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 1 Ohms
Series EWT
Power (Watts) 225W