EWT25JB1K00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
EWT25JB1K00
Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 25W
In Stock : 46
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 1 kOhms
Series EWT
Power (Watts) 25W