EXH2E805HRPT
Nichicon
Product No:
EXH2E805HRPT
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 8UF -5% +10% 250VAC RAD
In Stock : 68
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Tolerance -5%, +10%
Lead Spacing 1.280" (32.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.417" L x 0.610" W (36.00mm x 15.50mm)
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series EXH
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Nichicon
Capacitance 8 µF