EZ1086CM3.45TRT
Semtech Corporation
Product No:
EZ1086CM3.45TRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
Package:
TO-263
Description:
IC REG LINEAR 3.45V 1.5A TO263
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 14 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-263
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Semtech Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.45V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 1.5A