EZE480A12R
Sensata-Crydom
Product No:
EZE480A12R
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Description:
SSR RELAY SPST-NO 12A 48-660V
User Guide
Load Current 12 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Output Type AC
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Load 48 V ~ 660 V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series EZ
Package / Case Module
Mfr Sensata-Crydom
Package Bulk
Voltage - Input 18 ~ 36VAC