EZP-E80356MTA
Panasonic Electronic Components
Product No:
EZP-E80356MTA
Description:
CAP FILM 35UF 10% 800VDC RADIAL
In Stock : 38
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.039" (51.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.7 mOhms
Ratings -
Series EZPE
Voltage Rating - DC 800V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 35 µF