Home / Fuses / F0805B2R50FSTR
minImg
F0805B2R50FSTR
KYOCERA AVX
Product No:
F0805B2R50FSTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 63VDC 0805
In Stock : 3960
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.05
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.06 Ohms
Color -
Approval Agency cUL, UL
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.083" L x 0.050" W x 0.035" H (2.10mm x 1.27mm x 0.90mm)
Product Status Active
Series Accu-Guard® II
Voltage Rating - DC 63 V