Home / Fuses / F1206A1R00FWTR
minImg
F1206A1R00FWTR
KYOCERA AVX
Product No:
F1206A1R00FWTR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.005
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.18 Ohms
Color -
Approval Agency cUL, UL
Current Rating (Amps) 1 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
Product Status Active
Series Accu-Guard®
Voltage Rating - DC 32 V