F20-1800-C2
Triad Magnetics
Product No:
F20-1800-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 39.67mm
Voltage - Primary 115V
Voltage - Isolation 2500Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 66.68mm L x 55.55mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 3.6A, Series 1.8A
Weight 1.1 lbs (499 g)
Primary Winding(s) Single
Series Split Pack™, Class 2/3, F
Type Laminated Core
Power - Max 36VA
Mfr Triad Magnetics
Package Tray
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 10V, Series 20V