Home / Film Capacitors / F339MX222231JDM2B0
minImg
F339MX222231JDM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F339MX222231JDM2B0
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series F339M
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 310V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2200 pF