F56-020-C2
Triad Magnetics
Product No:
F56-020-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 23.80mm
Voltage - Primary 115V
Voltage - Isolation 2500Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 34.93mm L x 28.58mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 40mA, Series 20mA
Weight 0.17 lb (77.11 g)
Primary Winding(s) Single
Series Split Pack™, Class 2/3, F
Type Laminated Core
Power - Max 1.1VA
Mfr Triad Magnetics
Package Tray
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 28V, Series 56V