F6Q0.25BK100
Techflex
Product No:
F6Q0.25BK100
Manufacturer:
Techflex
Description:
SELF WRAP 1/4" X 100' BLACK
In Stock : 186
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Split Flexible Tube
Series F6® Quiet
Type Self Wrap
Length 100' (30.48m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded -
Wall Thickness 0.040" (1.02mm)