F6Z1.75BK50
Techflex
Product No:
F6Z1.75BK50
Manufacturer:
Techflex
Description:
SELF WRAP 1.75" X 50' BLACK
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 150°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Type Attributes Split Flexible Flat
Series F6® Flat
Type Self Wrap
Length 50.00' (15.24m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.750" (44.45mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion Resistant
Diameter - Inside, Expanded -
Wall Thickness 0.038" (0.96mm)
Features Clean Cut, Noise Reduction
Package Bulk
Width 1.969" (50.00mm)