F720G107MRC
KYOCERA AVX
Product No:
F720G107MRC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 20% 4V 2824
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code R
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
Series F72, Frameless™
Type Conformal Coated
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 µF