Home / Ceramic Capacitors / FA11X8R1E335KNU00
minImg
FA11X8R1E335KNU00
TDK Corporation
Product No:
FA11X8R1E335KNU00
Description:
CAP CER 3.3UF 25V X8RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient X8R
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3.3 µF