Home / Ceramic Capacitors / FA11X8R2A474KRU06
minImg
FA11X8R2A474KRU06
TDK Corporation
Product No:
FA11X8R2A474KRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X8R RADIAL
In Stock : 3573
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient X8R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF