Home / Ceramic Capacitors / FA14X7S2A224KRU00
minImg
FA14X7S2A224KRU00
TDK Corporation
Product No:
FA14X7S2A224KRU00
Description:
CAP CER 0.22UF 100V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Not For New Designs
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.22 µF